Zašto su obuka i razvoj zaposlenih važni? Zaposleni su najveća imovina kompanije, i ulaganje u njihove talente je od vitalnog značaja za održivi rast i pozitivan poslovni rezultat.
Preduzeća prolaze kroz dugotrajne procese regrutovanja i zapošljavanja kvalifikovanog i odgovarajućeg osoblja. Problem je što tu često prestaje naglasak na brizi o zaposlenima. Prema studiji instituta Galup, radne grupe koje su se bavile razvojem zaposlenih zabeležile su značajan rast prodaje i profita, u poređenju sa radnim grupama koje se uopšte nisu angažovale na polju razvoja zaposlenih.
Definisane i ciljane obuke podstiču angažovanje i utiču na razvoj zaposlenih što je presudan faktor za finansijske performanse vaše kompanije. Takođe, ulaganje u profesionalni razvoj od vitalnog je značaja za smanjenje obrta zaposlenih do te mere da bi čak 94% osoblja duže ostalo u kompaniji ukoliko bi se ulagalo u razvoj njihove karijere.
Izveštaji pokazuju da trenutno 38% radne snage na globalnom nivou čine milenijalci, dok procene pokazuju da će njihov procenat 2025. biti čak 75%.
Međutim, stopa fluktuacije među milenijalcima je velika – samo 50% planira da bude u kompaniji samo narednih godinu dana. Galupov institut procenio je da troškovi visokog obrta mogu koštati kompaniju čak 150% godišnjih plata zaposlenih. Ove tendencije mogu dovesti do velikih internih ekonomska šteta, kako za male tako i za velike kompanije.
Kako poslovni pejzaž postaje sve konkurentniji, poboljšanje učinka poslovnih timova je imperativ na tržištima koja su u razvoju. Razvoj i obuka zaposlenih više nisu dodatna pogodnost rezervisana samo za rukovodeći kadar vaše kompanije. Ona je od suštinskog značaja za rast vašeg poslovanja i radne snage koja ga pokreće.
Šta je razvoj zaposlenih?
Obuka i razvoj zaposlenih su pojam koji se često koristi simultano u svim sektorima jedne kompanije i obuhvata različite prakse učenja zaposlenih. Obuka uključuje programe koji omogućavaju zaposlenima da nauče precizne veštine ili znanja za poboljšanje svog učinka.
Razvojni programi uključuju ekspanzivniji plan rasta zaposlenih, za buduće performanse, a ne za trenutno poboljšanje uloge u okviru svoje karijere. U savremnom poslovnom okruženju, više nego ikad ranije, učenje i razvoj imaju najveći prioritet. Ovo posebno važi u okviru kompanija koje se pripremaju za povećanje budžeta u okviru razvojnih inicijativa.
Pojavljuju se nova tržišta, pa tako i nove tehnologije. Oba faktora imaju dubok uticaj na obrazovanje i razvoj zaposlenih jer prepoznavanje novih veština i načina učenja pomoći će kompaniji da se razvija i inovira u budućnosti. U to ime, spajanje savremenih tehnoloških platformi sa kreativnim metodama učenja obezbediće da timovi uče dinamično, kroz pristup usmeren na budućnost.
Benefiti obuke i razvoja na radnom mestu:
Glavna prednost razvoja zaposlenih je oblikovanje efikasnije, konkurentnije i angažovanije radne snage. Kompanije koje su aktivno zainteresovane i posvećene zaposlenima vide 41% niže stope izostanaka sa radnog mesta i čak 17% veću produktivnost.
Značaj obuke i razvoja zaposlenih:
1) Pozitivna retencija zaposlenih
Zapošljavanje i zadržavanje zaposlenih mogu postati glavni izazov za poslodavce. Međutim, to se može izbeći razvojem karijera zaposlenih. Programi obuke postali su toliko centralizovani da se često koriste kao konkurentska prednost prilikom zapošljavanja.
Ponuda programa u okviru ugovora o radu uspostavlja osećaj vrednosti zaposlenog u kompaniji, podstiče lojalnost, i retenciju zaposlenih. Takođe, posao sa angažovanijom i motivisanijom radnom snagom postići će čak 59% nižu stopu fluktuacije osoblja.
2) Obuka budućih lidera
Konstatan rad na usavršavanju veština zaposlenih u cilju promovisanja novih lidera ima veliku ulogu u uspostavljanju pozitivne klime rasta i promena u okviru kompanije.
Uspostavljanjem programa za razvoj liderstva i pripreme kadrova za menadžerske pozicije, kompanija osigurava implementaciju dugoročnih ciljeva kao i kontinuiran rast na konkurentnom tržištu.
3) Osnaživanje zaposlenih
Lideri koji se osećaju osnaženima na radnom mestu biće efikasniji u uticaju na zaposlene i sticanju njihovog poverenja. Posledično, zaposleni će u obavljanju svojih poslovnih uloga osećati više autonomije i samopouzdanja.
Američki biznis magazine Forbs merio je značaj osnaživanja u odnosu na angažovanje. Na podacima preko 7.000 zaposlenih otkrio je da su zaposleni koji su osetili nizak nivo osnaživanja ocenjeni angažovanošću od samo 24%. U poređenju sa onima koji su osetili visok nivo osnaživanja i dostizali stepen angažovanja od čak 79%.
4) Strateško planiranje organizacionog razvoja
Obuka i razvoj zaposlenih pozitivno utiču na analizu i planiranje kompanije. Takođe nameću vlasnicima da kontinuirano evaluiraju postojeće talente i procene mogućnosti rasta i razvoja interno umesto putem zapošljavanja.
Procena trenutnih veština i sposobnosti u okviru tima omogućiće menadžerima da strateški planiraju ciljane razvojne programe. Ti programi će strateški popuniti svaki nedostatak u veštinama zaposlenih.
0 Comments